MINERS


Recap

Licensed to Boise State University     HY-TEK's Meet Manager 1/14/2012 04:18 PM
                      Blue and Orange Opener - 1/14/2012                       
                                   Nampa, ID                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
       Venue: !  7.28  2/12/2005   Ashley Owens, Louisiana St                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 English Gardner              Oregon                  7.45       7.38q  2 
  2 Endurance Abinuwa            UTEP                    7.32       7.45q  3 
  3 Angelica Earls               Nevada                  7.62       7.59q  2 
  4 Yolanda Suggs                UTEP                    7.58       7.61q  1 
  5 Kashae Knox                  Nevada                  7.70       7.66q  1 
  6 Arlene Gowar                 BYU                     7.68       7.67q  2 
  7 Racquel Jones                Boise State             7.74       7.79q  2 
  8 Aubrey Hale                  BYU                     7.64       7.83q  3 
  8 Chizoba Okodogbe             Oregon                  7.65       7.83q  3 
 10 Kassie Jensen                BYU                     7.89       7.85q  2 
 11 Danielle Figgins             BYU                     7.89       7.86q  3 
 12 Lauryn Newson                Oregon                  7.61       7.87q  1 
 13 Chelse Spencer               BYU                     7.87       7.90q  3 
 14 Shannon Jacobs               Boise State             7.94       7.98q  1 
 15 Alexandria Davidson          Oregon                  7.70       8.03q  1 
 16 Melissa Grammer              Northwest Na            8.02       8.17q  2 
 17 Alice Harris                 Northwest Na            9.23       9.38   3 
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================================
       Venue: !  7.28  2/12/2005   Ashley Owens, Louisiana St                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 English Gardner              Oregon                  7.38       7.34   2 
  2 Endurance Abinuwa            UTEP                    7.45       7.35   2 
  3 Yolanda Suggs                UTEP                    7.61       7.56   2 
  4 Kashae Knox                  Nevada                  7.66       7.63   2 
  5 Angelica Earls               Nevada                  7.59       7.65   2 
  6 Arlene Gowar                 BYU                     7.67       7.70   2 
  7 Aubrey Hale                  BYU                     7.83       7.79   2 
  8 Racquel Jones                Boise State             7.79       7.84   2 
  9 Lauryn Newson                Oregon                  7.87       7.89   1 
 10 Alexandria Davidson          Oregon                  8.03       7.91   1 
 11 Danielle Figgins             BYU                     7.86       7.92   1 
 12 Shannon Jacobs               Boise State             7.98       8.01   1 
 13 Melissa Grammer              Northwest Na            8.17       8.14   1 
 -- Chelse Spencer               BYU                     7.90         FS   1 
 -- Chizoba Okodogbe             Oregon                  7.83         FS   1 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
       Venue: ! 23.37  2/12/2005   Hazel Ann Regis, Louisiana St               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Phyllis Francis              Oregon                 24.75      24.03   5 
  2 Chizoba Okodogbe             Oregon                 24.40      24.59   6 
  3 Lauryn Newson                Oregon                 24.60      25.28   5 
  4 Danielle Figgins             BYU                    25.70      25.42   3 
  5 Arlene Gowar                 BYU                    24.50      25.45   6 
  6 Devin Gosberry               Oregon                 25.15      25.46   4 
  7 Alexandria Davidson          Oregon                 25.10      25.93   4 
  8 April Pate                   Nevada                 25.40      26.17   4 
  9 Lyndsay Pearson              Oregon                 25.50      26.20   3 
 10 Aubrey Hale                  BYU                    24.57      26.24   5 
 11 Shannon Jacobs               Boise State            25.50      26.43   3 
 12 Chelse Spencer               BYU                    26.40      26.72   1 
 13 Elizabeth Wilson             BYU                    26.40      26.75   1 
 14 Melissa Grammer              Northwest Na           25.77      27.22   3 
 15 Aislynn Mueller              Nevada                 26.23      27.44   1 
 16 Morgan Weidmeier             Northwest Na           28.18      28.96   1 
 
Women 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mackenzie Flannigan          Boise State            39.50      39.80  
  2 Devin Gosberry               Oregon                 39.30      40.30  
  3 Tajanee Simmons              Boise State            40.00      42.10  
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
       Venue: ! 52.88  2/7/2004    Hazel Regis, L S U                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Megan Kelley                 Boise State            57.30      58.07   3 
  2 Taryn Campos                 Boise State            58.00      58.31   3 
  3 Angela Shields               BYU                    58.80      58.70   2 
  4 Diane Stewart                BYU                    59.00      58.82   2 
  5 Shanee Martin                Nevada                 57.76      59.40   3 
  6 Steffanie Jordan             Boise State            58.01    1:00.04   2 
  7 Emily Field                  Boise State            59.00    1:00.27   2 
  8 Baylee Hearns                Nevada                 58.00    1:00.39   3 
  9 Yvonne Bennett               Boise State          1:00.20    1:00.66   1 
 10 Erin Murphy                  BYU                  1:00.00    1:01.13   1 
 11 Sam Alderman                 Boise State          1:00.20    1:02.35   1 
 12 Amelia Claud                 Boise State          1:00.50    1:02.57   1 
 
Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Phyllis Francis              Oregon               1:30.00    1:31.53  
  2 Kaisa Rosenberg              BYU                  1:26.00    1:37.55  
  3 Alyssa Monteverde            Oregon               1:33.00    1:39.70  
  4 Emily Funkhouser             Boise State          1:35.00    1:40.90  
  5 Paige Orcutt                 Boise State          1:35.00    1:40.93  
  6 Megan Opatz                  Boise State          1:36.00    1:42.56  
  7 Samantha Sharper             UTEP                 1:39.00    1:51.88  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
       Venue: ! 2:05.15  2/22/2003   Lena Nilsson, UCLA                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nachelle Mackie              BYU                  2:09.47    2:07.52  
  2 Bethanie Kruman              BYU                  2:14.35    2:15.55  
  3 Mariah Gramolini             Nevada               2:14.30    2:15.58  
  4 Amy Thornton                 BYU                  2:14.00    2:17.38  
  5 Caitlin Devitt-Payne         Nevada               2:16.50    2:18.89  
  6 Jenessa Carlson              BYU                  2:12.93    2:21.70  
  7 Jamie Knapp                  Boise State          2:16.00    2:21.89  
  8 Kate Jette                   Boise State          2:19.07    2:22.09  
  9 Anne Underwood               Nevada               2:17.00    2:24.06  
 10 Kitria Stewart               UTEP                 2:10.29    2:26.52  
 11 Lyndsey Ciabattari           Nevada               2:19.00    2:30.98  
 
Women 1 Mile Run
================================================================================
       Venue: ! 4:44.05  2/25/2006   Kali Baker, Nevada                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katie Palmer                 BYU                  4:47.28    4:48.80  
  2 Collier Lawrence             Unattached -         4:49.00    4:50.85  
  3 Sarah Edwards                BYU                  4:47.00    4:53.38  
  4 Samantha Diaz                Nevada               4:45.79    4:54.31  
  5 Risper Kimaiyo               UTEP                 4:49.50    4:56.55  
  6 Candace Eddy                 BYU                  4:48.00    4:57.15  
  7 Lacey Bleazard               BYU                  4:59.37    4:59.10  
  8 MichaelAnne Laurent          BYU                  4:48.16    4:59.27  
  9 Emma Bates                   Boise State          5:02.44    5:01.90  
 10 Makenna Smith                BYU                  4:59.27    5:05.10  
 11 Jennica Redd                 BYU                  4:59.00    5:08.60  
 12 Rici Morill                  Boise State          5:05.00    5:09.11  
 13 Marissa Opatz                Boise State          5:10.00    5:09.72  
 14 Sarah Darby                  BYU                  4:53.07    5:10.75  
 15 Caitlin Devitt-Payne         Nevada               5:03.00    5:12.51  
 16 Jackline Ekai                UTEP                 5:04.70    5:16.42  
 17 Katie Romanko                Nevada               5:20.00    5:27.90  
 18 Cara Strodel                 Boise State          5:30.00    5:29.52  
 19 Lyndsey Ciabattari           Nevada               5:20.00    5:33.62  
 20 Mattie Stanford              Boise State          5:46.00    5:41.63  
 21 Alisa Kagukina               Bsu TF Club                     5:42.42  
 22 Danielle Zehrung             Boise State          5:46.00    5:42.58  
 23 Melody Braden                Boise State          5:35.00    5:48.19  
 24 Keesha Brown                 Northwest Na         5:40.00    5:50.88  
 25 Meagan Swenson               Northwest Na         5:40.00    6:04.14  
 26 Marie Miller                 Northwest Na         5:58.00    6:16.44  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
       Venue: ! 9:32.01  2/1/2003    Katie Martin, BYU                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katy Andrews                 BYU                  9:44.00   10:09.77  
  2 Madelyn Lowder               BYU                 10:20.00   10:17.74  
  3 Karina Garcia                UTEP                10:10.98   10:17.86  
  4 Andrea Nelson                BYU                 10:20.00   10:26.16  
  5 Shea Hanson                  Boise State         10:16.00   10:30.00  
  6 Maren Hanson                 BYU                 10:10.00   10:30.18  
  7 Taryn Treadway               Boise State         10:25.00   10:38.09  
  8 Nicole Nielsen               BYU                 10:15.00   10:44.11  
  9 Shay Baugh                   BYU                 10:17.00   10:55.20  
 10 Gladys Chepsat               UTEP                10:30.52   11:01.08  
 11 Hayley Gregoire              Boise State         10:25.00   11:06.82  
 12 Laura Delgado                UTEP                10:32.28   11:12.24  
 13 Hailey Bradshaw              Northwest Na        10:29.00   12:03.77  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
       Venue: ! 17:11.05  2/25/2011   Courtney Schultz, New Mexico S           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shay Baugh                   BYU                            18:11.46  
  2 Nicole Painter               Nevada              18:25.00   19:20.16  
  3 Tara Dines                   Nevada              18:50.00   19:44.98  
  4 Amber Karnofel               Nevada              18:50.00   20:26.78  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
       Venue: !  7.78  1/18/2003   Tiffany Hogan, Unattached                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Rebecca Rhodes               Oregon                  8.80       8.62q  3 
  2 Lyndsay Pearson              Oregon                  8.77       8.75q  4 
  3 Janice Jackson               UTEP                    8.39       8.78q  4 
  4 Alyssa Monteverde            Oregon                  8.80       8.79q  2 
  5 Deborah Amoah                Nevada                  9.00       8.80q  1 
  6 April Pate                   Nevada                  8.79       8.94q  4 
  7 Diane Stewart                BYU                     8.73       8.97q  3 
  8 Marine Menez                 UTEP                    8.71       9.01q  2 
  9 Cecily Boyce                 BYU                                9.04q  4 
 10 Aeisha McDavid               UTEP                    8.62       9.05q  1 
 11 Jallycia Pearson             UTEP                    8.70       9.08q  1 
 11 Taylor Stapley               BYU                     8.97       9.08q  1 
 11 Samantha Sharper             UTEP                    8.56       9.08q  3 
 14 Anginae Monteverde           Oregon                  9.10       9.13q  2 
 15 Marie Smith                  Northwest Na            9.25       9.29q  3 
 16 Aislynn Mueller              Nevada                  9.33       9.62q  4 
 17 Angela Shields               BYU                     9.52       9.65   4 
 18 Alexa Anderson               Nevada                  9.53       9.79   3 
 19 Kimberly Miller              Boise State                        9.93   4 
 20 Courtney Schroeder           Northwest Na            9.60       9.94   2 
 21 Jill Bennett                 Northwest Na            9.79      10.21   1 
 22 Erin Murphy                  BYU                    10.59      10.25   3 
 23 Laura Pridgen                Northwest Na            9.76      10.43   1 
 24 Katelyn Choukalos            Nevada                 10.08      10.60   2 
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
       Venue: !  7.78  1/18/2003   Tiffany Hogan, Unattached                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Rebecca Rhodes               Oregon                  8.62       8.62   2 
  2 Alyssa Monteverde            Oregon                  8.79       8.64   2 
  3 Janice Jackson               UTEP                    8.78       8.66   2 
  4 Lyndsay Pearson              Oregon                  8.75       8.68   2 
  5 Deborah Amoah                Nevada                  8.80       8.83   2 
  6 Marine Menez                 UTEP                    9.01       8.84   2 
  7 April Pate                   Nevada                  8.94       8.96   2 
  8 Anginae Monteverde           Oregon                  9.13       8.99   1 
  8 Jallycia Pearson             UTEP                    9.08       8.99   1 
 10 Aeisha McDavid               UTEP                    9.05       9.02   1 
 10 Cecily Boyce                 BYU                     9.04       9.02   1 
 12 Samantha Sharper             UTEP                    9.08       9.05   1 
 13 Diane Stewart                BYU                     8.97       9.16   2 
 14 Taylor Stapley               BYU                     9.08       9.17   1 
 15 Marie Smith                  Northwest Na            9.29       9.36   1 
 16 Aislynn Mueller              Nevada                  9.62       9.51   1 
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
       Venue: ! 3:39.07  2/26/2005   Louisiana Tech U, Louisiana Tech          
                         D Appleberry, N Gilbert, K Cole, L Wilson         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Oregon  'A'                                       3:45.00    3:43.57   3 
     1) Alexandria Davidson             2) Devin Gosberry                 
     3) Lyndsay Pearson                 4) Chizoba Okodogbe               
  2 Brigham Young  'A'                                3:44.00    3:49.47   3 
     1) Katie Palmer                    2) Lacey Bleazard                 
     3) Angela Shields                  4) Nachelle Stewart-Mackie        
  3 Texas El Paso  'A'                                3:45.00    3:52.99   3 
     1) Janice Jackson                  2) Jallycia Pearson               
     3) Yolanda Suggs                   4) Endurance Abinuwa              
  4 Nevada  'A'                                       3:54.00    3:57.34   2 
     1) Shanee Martin                   2) Angelica Earls                 
     3) Mariah Gramolini                4) Baylee Hearns                  
  5 Boise State  'A'                                  3:55.00    3:57.87   2 
     1) Taryn Campos                    2) Steffanie Jordan               
     3) Megan Kelley                    4) Mackenzie Flannigan            
  6 Brigham Young  'B'                                3:47.77    3:59.63   3 
     1) Diane Stewart                   2) Sarah Edwards                  
     3) Danielle Figgins                4) Kaisa Rosenberg                
  7 Brigham Young  'C'                                           4:04.56   1 
  8 Nevada  'B'                                       4:02.00    4:05.07   1 
     1) Aislynn Mueller                 2) April Pate                     
     3) Anne Underwood                  4) Lyndsey Ciabattari             
  9 Boise State  'B'                                  3:58.00    4:05.65   2 
     1) Sam Alderman                    2) Emily Field                    
     3) Yvonne Bennett                  4) Paige Orcutt                   
 10 Boise State  'C'                                  4:03.00    4:06.54   1 
     1) Amelia Claud                    2) Emily Funkhouser               
     3) Tajanee Simmons                 4) Megan Opatz                    
 11 Nevada  'C'                                       4:05.00    4:24.15   1 
     1) Alexa Anderson                  2) Deborah Amoah                  
     3) Kashae Knox                     4) Katelyn Choukalos              
 
Women High Jump
==========================================================================================
       Venue: ! 1.90m  2/26/2005   Gaelle Niare, SMU                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ada Robinson                 BYU                    1.86m      1.75m    5-08.75 
  2 Nicole Williams              Nevada                 1.75m      1.65m    5-05.00 
  2 Chancey Summers              Oregon                 1.75m      1.65m    5-05.00 
  2 La Tijera Avery              Nevada                 1.79m      1.65m    5-05.00 
  2 Diana Blauer                 BYU                    1.82m      1.65m    5-05.00 
  6 Cecily Boyce                 BYU                    1.67m     J1.65m    5-05.00 
  7 Tako Niare                   UTEP                   1.70m      1.60m    5-03.00 
  8 Lauren Crockett              Oregon                 1.60m     J1.60m    5-03.00 
  9 Taylor Stapley               BYU                    1.67m     J1.60m    5-03.00 
 10 Sarah Vaughn                 BYU                    1.71m      1.55m    5-01.00 
 11 Marine Menez                 UTEP                   1.66m     J1.55m    5-01.00 
 12 Courtney Schroeder           Northwest Na           1.55m     J1.55m    5-01.00 
 13 Marie Smith                  Northwest Na           1.52m      1.50m    4-11.00 
 13 Jasmyn Jewett                Northwest Na           1.53m      1.50m    4-11.00 
 15 Jill Bennett                 Northwest Na           1.55m     J1.50m    4-11.00 
 -- Katelyn Choukalos            Nevada                 1.55m         NH            
 -- Alexa Anderson               Nevada                 1.46m         NH            
 -- Laura Pridgen                Northwest Na           1.49m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
       Venue: ! 4.60m  1/25/2003   Stacy Dragila, Nike                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Christen Botteron-Gunthe     BYU                    4.22m      4.15m   13-07.25 
  2 Anginae Monteverde           Oregon                 4.10m      3.85m   12-07.50 
  3 Danielle Valentine           Boise State            3.85m      3.70m   12-01.50 
  3 Sammie Clark                 Oregon                 3.90m      3.70m   12-01.50 
  5 Nicole Naatjes               BYU                    3.65m     J3.70m   12-01.50 
  6 Lauren Gale                  BYU                    3.50m      3.55m   11-07.75 
  6 Elizabeth Portanova          BYU                    3.50m      3.55m   11-07.75 
  8 Caitlin Owen                 Nevada                 3.60m      3.10m   10-02.00 
 -- Casey Gray                   Nevada                 3.40m         NH            
 
Women Long Jump
==========================================================================================
       Venue: ! 6.49m  1/26/2008   Erica McLain, Stanford                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rebecca Rhodes               Oregon                 5.75m      5.69m   18-08.00 
  2 Racquel Jones                Boise State            6.05m      5.61m   18-05.00 
  3 Alyssa Monteverde            Oregon                 5.60m      5.49m   18-00.25 
  4 Elizabeth Wilson             BYU                    5.32m      5.42m   17-09.50 
  5 Alexa Anderson               Nevada                 5.34m      5.39m   17-08.25 
  6 Debra Johnson                Boise State            5.53m      5.30m   17-04.75 
  7 La Tijera Avery              Nevada                 5.89m      5.23m   17-02.00 
  8 Kimberly Miller              Boise State            5.52m      5.20m   17-00.75 
  9 Nicole Williams              Nevada                 5.30m      5.19m   17-00.50 
 10 Marie Smith                  Northwest Na           5.35m      5.14m   16-10.50 
 11 Lauryn Newson                Oregon                 6.00m      5.10m   16-08.75 
 11 Erica Shields                BYU                    5.62m      5.10m   16-08.75 
 13 Katelyn Choukalos            Nevada                 5.47m      5.07m   16-07.75 
 14 Monica Lopez                 UTEP                   5.56m      4.96m   16-03.25 
 15 Jasmyn Jewett                Northwest Na           5.35m      4.81m   15-09.50 
 16 Keza King                    BYU                               4.75m   15-07.00 
 17 Alexis Keyes                 Boise State            5.15m      4.72m   15-06.00 
 18 Jill Bennett                 Northwest Na           5.12m      4.59m   15-00.75 
 19 Jessica Case                 Northwest Na           4.60m      4.26m   13-11.75 
 -- Molly Reid                   Northwest Na           5.49m       FOUL            
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
       Venue: ! 13.38m  2/7/2004    Nicole Toney, L S U                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Deborah Amoah                Nevada                12.49m     11.97m   39-03.25 
  2 Monica Lopez                 UTEP                  11.60m     11.39m   37-04.50 
  3 Debra Johnson                Boise State           11.96m     11.32m   37-01.75 
  4 Jallycia Pearson             UTEP                  11.65m     11.24m   36-10.50 
  5 Kimberly Miller              Boise State           11.37m     11.12m   36-05.75 
  6 Maggie Pietka                Oregon                11.30m     11.01m   36-01.50 
  7 Jasmyn Jewett                Northwest Na          11.91m    J11.01m   36-01.50 
  8 Alexis Keyes                 Boise State           11.05m     10.87m   35-08.00 
  9 Aeisha McDavid               UTEP                  11.40m     10.64m   34-11.00 
 10 Molly Reid                   Northwest Na          11.35m     10.45m   34-03.50 
 -- Keza King                    BYU                   10.17m       FOUL            
 
Women Shot Put
==========================================================================================
       Venue: ! 18.19m  2/3/2006    Kristin Heaston, Nike                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Joy Warrington               Northwest Na          13.69m     13.70m   44-11.50 
  2 Taylor Gunn                  UTEP                  12.50m     13.32m   43-08.50 
  3 Mele Vaisima                 Boise State           13.97m     13.18m   43-03.00 
  4 Lacey Rasley                 Unattached B          14.12m     13.17m   43-02.50 
  5 Laura Bobek                  Oregon                14.68m     13.16m   43-02.25 
  6 Whitney Amoth                Unattached B          12.81m     12.65m   41-06.00 
  7 April Pate                   Nevada                12.72m     12.64m   41-05.75 
  8 Caitlin Curtis               Northwest Na          11.06m     11.37m   37-03.75 
  9 Vessie Umu                   Northwest Na          11.15m     11.33m   37-02.25 
 10 Elizabeth Wilson             BYU                   11.61m     11.16m   36-07.50 
 11 Victoria Rodriguez           Unattached B          11.66m     11.08m   36-04.25 
 12 Carly Dranginis              Northwest Na          12.70m     10.75m   35-03.25 
 13 Marine Menez                 UTEP                  10.82m     10.06m   33-00.25 
 14 Cecily Boyce                 BYU                               9.70m   31-10.00 
 15 Taylor Stapley               BYU                    8.62m      9.69m   31-09.50 
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
       Venue: ! 21.21m  2/2/2007    Loree Smith, NYAC                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mele Vaisima                 Boise State           19.68m     19.63m   64-05.00 
  2 Alyssa Osai                  Unattached B          17.38m     18.23m   59-09.75 
  3 Kady Stafford                Boise State           13.88m     14.73m   48-04.00 
  4 Carly Dranginis              Northwest Na          13.00m     14.23m   46-08.25 
  5 Taylor Gunn                  UTEP                  16.00m     14.22m   46-08.00 
  6 Alicia Hedrick               Northwest Na          14.01m     14.20m   46-07.25 
  7 Joy Warrington               Northwest Na          15.71m     13.82m   45-04.25 
  8 Krystal Flemings             UTEP                  15.00m     12.62m   41-05.00 
  9 Lacey Rasley                 Unattached B          12.69m     12.59m   41-03.75 
 10 Whitney Amoth                Unattached B          11.70m     12.25m   40-02.25 
 11 Victoria Rodriguez           Unattached B          11.52m     11.29m   37-00.50 
 12 Vessie Umu                   Northwest Na          12.30m     11.26m   36-11.50 
 13 Caitlin Curtis               Northwest Na          12.20m     10.90m   35-09.25 
 14 Jasmine Warrington           Northwest Na          11.80m      9.70m   31-10.00 
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
       Venue: !  6.68  2/1/2003    Samie Parker, Oregon                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Joeal Hotchkins              Oregon                  6.87       6.82q  1 
  2 Arthur Delaney               Oregon                  7.00       6.91q  2 
  3 Mike Berry                   Oregon                  6.93       6.94q  3 
  4 Jason Hinds                  BYU                     6.88       6.95q  2 
  5 Rimar Christie               Northwest Na            6.99       6.99q  4 
  6 Fan Fan Charles              BYU                     6.85       7.00q  2 
  7 Eric Capelle                 Boise State             6.85       7.01q  3 
  8 Justin Malnes                Boise State             7.10       7.17q  1 
  8 Kyron Joseph                 UTEP                    6.78       7.17q  4 
 10 Jack Galpin                  Oregon                  7.10       7.19q  1 
 10 Bret Scheve                  Boise State             6.96       7.19q  3 
 12 Derek Sepe                   Unat-Northwe            7.25       7.34q  2 
 13 Ian Keys                     Unattached -                       7.35q  3 
 14 Bryson Strupp                BYU                                7.39q  4 
 15 Cameron Colby                Northwest Na            7.29       7.49q  3 
 16 Stephen Larlee               Northwest Na                       7.52q  2 
 17 Taylor Shields               Northwest Na            7.52       7.57   4 
 18 Tyler Dooghan                Northwest Na                       7.73   1 
 18 Chad Kadel                   Bsu TF Club                        7.73   1 
 20 Andrew Bertram               Northwest Na            7.61       7.84   4 
 21 Mark Wade                    Northwest Na            8.31       8.53   2 
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================================
       Venue: !  6.68  2/1/2003    Samie Parker, Oregon                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Joeal Hotchkins              Oregon                  6.82       6.87   2 
  2 Fan Fan Charles              BYU                     7.00       6.93   2 
  3 Arthur Delaney               Oregon                  6.91       6.95   2 
  4 Mike Berry                   Oregon                  6.94       6.97   2 
  5 Eric Capelle                 Boise State             7.01       6.98   2 
  6 Jason Hinds                  BYU                     6.95       6.99   2 
  7 Rimar Christie               Northwest Na            6.99       7.04   2 
  8 Bret Scheve                  Boise State             7.19       7.20   1 
  9 Justin Malnes                Boise State             7.17       7.21   1 
 10 Jack Galpin                  Oregon                  7.19       7.22   1 
 11 Ian Keys                     Unattached -            7.35       7.32   1 
 12 Derek Sepe                   Unat-Northwe            7.34       7.41   1 
 13 Bryson Strupp                BYU                     7.39       7.46   1 
 14 Cameron Colby                Northwest Na            7.49       7.54   1 
 15 Stephen Larlee               Northwest Na            7.52       7.59   1 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
       Venue: ! 20.74  2/12/2005   Domenik Peterson, Arizona Stat              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Arthur Delaney               Oregon                 21.90      21.75   5 
  2 Jason Hinds                  BYU                    21.80      21.85   6 
  3 Maurus Hope                  Northwest Na           22.53      22.06   2 
  3 Rhyan Atrice                 BYU                    22.12      22.06   3 
  5 Chris Carter                 BYU                    21.86      22.27   5 
  6 Bret Scheve                  Boise State            21.90      22.34   4 
  7 Korey Brown                  Oregon                 22.10      22.36   4 
  8 Bryan Harper                 Oregon                 22.24      22.37   3 
  9 Eric Capelle                 Boise State            21.85      22.57   5 
 10 Jack Galpin                  Oregon                 21.97      22.69   4 
 11 James Derek McAllister       BYU                    22.11      22.72   4 
 12 Fan Fan Charles              BYU                    21.80      22.88   6 
 13 Anthony Belcher              Boise State            22.50      23.12   2 
 14 Ian Keys                     Unattached -                      23.25   2 
 15 Derek Sepe                   Unat-Northwe           23.40      23.92   2 
 16 Joeal Hotchkins              Oregon                 21.50      24.41   6 
 17 Cameron Colby                Northwest Na           23.22      24.80   2 
 18 Andrew Bertram               Northwest Na           24.00      25.10   1 
 19 Chad Kadel                   Bsu TF Club                       25.32   1 
 20 Alejandro Maldonado          UTEP                   23.50      25.56   1 
 
Men 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryan Harper                 Oregon                 34.60      34.80  
  2 Cade Lindahl                 BYU                    34.96      35.10  
  3 Micah Spatz                  Unattached -           39.50      40.00  
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
       Venue: ! 46.18  2/11/2005   Kelly Willie, Louisiana St                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rhyan Atrice                 BYU                    47.92      48.95   3 
  2 Karrie Butler                Boise State            48.00      49.38   3 
  3 Jeff Daw                     Boise State            48.43      49.45   3 
  4 Paul Robertson               Boise State            48.50      49.77   2 
  5 Suji Adeniyan                UTEP                   48.75      50.10   2 
  6 Shane Hamm                   UTEP                   50.00      50.28   2 
  7 Ben Heidegger                Northwest Na           50.77      52.06   1 
  8 James Derek McAllister       BYU                    48.50      52.18   2 
  9 Kyler Osborne                Unattached B           51.60      53.25   1 
 10 Cody Henderson               Northwest Na           51.00      53.87   1 
 11 Chad Kadel                   Bsu TF Club                       57.58   1 
 
Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shaquille Walker             BYU                  1:17.49    1:18.91  
  2 Cade Lindahl                 BYU                  1:19.31    1:19.15  
  3 Russell Hornsby              Oregon               1:17.00    1:19.88  
  4 Chris Carter                 BYU                  1:18.48    1:22.47  
  5 A-Shawni Mitchell            UTEP                 1:21.00    1:23.87  
  6 Tyler June                   Unattached B         1:25.00    1:25.31  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
       Venue: ! 1:49.92  3/1/2003    Adam Davis, Rice                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ryan Waite                   BYU                  1:47.98    1:49.8h! 
  2 Justin Hedin                 BYU                  1:48.52    1:50.1h  
  3 Ryan Jones                   BYU                  1:52.91    1:53.6h  
  4 Ramon Garcia                 UTEP                 1:52.18    1:56.4h  
  5 Nick Tatro                   Boise State          1:55.80    1:56.9h  
  6 Kyle Brush                   Unattached B         1:57.00    1:57.4h  
  7 Jacob Hollander              Northwest Na         2:00.00    2:01.9h  
  8 Dakotah Keys                 Oregon               2:04.00    2:05.2h  
  9 Chase Dalton                 BYU                             2:06.3h  
 
Men 1 Mile Run
================================================================================
       Venue: ! 4:05.29  2/22/2003   Seth Hejny, Stanford                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taylor Farnsworth            BYU                  4:12.67    4:12.12  
  2 Elkana Rotich                UTEP                 4:03.10    4:14.29  
  3 Justice Chirchir             UTEP                 4:09.52    4:16.44  
  4 Jeff Howard                  Boise State          4:18.02    4:17.21  
  5 Juan Blanco                  UTEP                 4:11.25    4:19.28  
  6 Scott Foley                  Unattached B         4:20.00    4:19.53  
  7 Zach Wiles                   Boise State          4:25.00    4:22.03  
  8 Aaron Back                   Boise State          4:25.00    4:27.39  
  9 Michael Walrath              Boise State          4:26.00    4:29.02  
 10 David Elliott                Boise State          4:25.00    4:33.21  
 11 Tyler Rackleff               Unattached B         4:30.00    4:35.79  
 12 Dakota Parker                Boise State          4:25.00    4:36.19  
 12 Dusty Klein                  Boise State          4:18.00    4:36.19  
 14 Andy Robertson               Boise State          4:28.00    4:38.72  
 15 Justin Webb                  Northwest Na         4:28.00    4:39.96  
 16 Chris Breckenridge           Bsu TF Club                     4:41.26  
 17 Michael Gordon               Northwest Na         4:35.00    4:42.42  
 18 Luke Hetrick                 Northwest Na         4:34.60    4:44.94  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
       Venue: ! 8:12.21  2/21/2003   Louis Luchini, Stanford                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Barak Watson                 Northwest Na         8:45.00    8:34.90  
  2 Solomon Gardea               UTEP                 8:33.48    8:40.70  
  3 Kaleb Fleenor                Northwest Na         9:15.00    8:54.87  
  4 Michael Gordon               Northwest Na         9:12.41    8:57.42  
  4 Chris Breckenridge           Bsu TF Club                     8:57.42  
  6 Luke Hetrick                 Northwest Na         9:13.85    9:30.21  
  7 Matt Rankin                  Northwest Na         9:25.00    9:54.44  
  8 Israel Shirk                 Bsu TF Club          9:45.00    9:59.32  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
       Venue: !  7.80  1/18/2003   Tim Bogdanof, CAL                           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Johnathan Cabral             Oregon                  8.00       7.89q  2 
  2 Justin Malnes                Boise State             8.10       8.21q  1 
  3 Dakotah Keys                 Oregon                  8.35       8.36q  2 
  4 Buddy Cranford               BYU                     8.74       8.45q  2 
  5 Kevin Nielsen                BYU                     8.71       8.69q  1 
  6 Joshua Weirich               BYU                     8.73       8.75q  2 
  7 Maurus Hope                  Northwest Na            8.63       8.79q  2 
  8 Isaac Robison                BYU                     8.94       9.26q  1 
  9 Greyson Kilgore              Northwest Na            9.40       9.54q  2 
 10 Tim Stieglitz                Northwest Na            8.96       9.56q  1 
 11 Micah Spatz                  Unattached -            9.65       9.70q  1 
 -- Anthony Belcher              Boise State             9.02         FS   2 
 
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================================
       Venue: !  7.80  1/18/2003   Tim Bogdanof, CAL                           
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Johnathan Cabral             Oregon                  7.89       7.95   2 
  2 Justin Malnes                Boise State             8.21       8.12   2 
  3 Dakotah Keys                 Oregon                  8.36       8.38   2 
  4 Buddy Cranford               BYU                     8.45       8.42   2 
  5 Maurus Hope                  Northwest Na            8.79       8.53   2 
  6 Kevin Nielsen                BYU                     8.69       8.59   2 
  7 Joshua Weirich               BYU                     8.75       8.77   2 
  8 Isaac Robison                BYU                     9.26       9.19   2 
  9 Micah Spatz                  Unattached -            9.70       9.30   1 
 10 Tim Stieglitz                Northwest Na            9.56       9.59   1 
 11 Greyson Kilgore              Northwest Na            9.54       9.71   1 
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
       Venue: ! 3:06.52  2/12/2005   Louisiana State University, Louisiana St  
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brigham Young  'A'                                3:09.39    3:12.39   2 
     1) Rhyan Atrice                    2) Chris Carter                   
     3) Cade Lindahl                    4) Shaquille Walker               
  2 Oregon  'A'                                       3:15.00    3:15.00   2 
     1) Korey Brown                     2) Jack Galpin                    
     3) Arthur Delaney                  4) Russell Hornsby                
  3 Boise State  'A'                                  3:16.00    3:15.41   2 
     1) Karrie Butler                   2) Jeff Daw                       
     3) Paul Robertson                  4) Bret Scheve                    
  4 Texas El Paso  'A'                                3:12.50    3:20.07   2 
     1) Suji Adeniyan                   2) A-Shawni Mitchell              
     3) Kyron Joseph                    4) Curtis Kock                    
 -- Northwest Nazarene  'A'                           3:39.00         NT   1 
     1) Greyson Kilgore                 2) Tim Greene                     
     3) Mark Wade                       4) Andrew Galbraith               
 -- Brigham Young  'B'                                3:16.70         NT   1 
     1) Justin Hedin                    2) Ryan Waite                     
     3) James Derek McAllister          4) Fan Fan Charles                
 -- Brigham Young  'C'                                3:20.14         NT   1 
     1) Buddy Cranford                  2) Kevin Nielsen                  
     3) Isaac Robison                   4) Joshua Weirich                 
 -- Boise State  'B'                                  3:16.80         NT   1 
     1) Michael Walrath                 2) Matthew Moyer                  
     3) Dusty Klein                     4) Andy Robertson                 
 
Men High Jump
==========================================================================================
       Venue: ! 2.34m  2/1/2003    Charles Clinger, Bronco TC                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kurt Felix                   Boise State            2.17m      2.09m    6-10.25 
  2 Dakota John                  BYU                    2.14m     J2.09m    6-10.25 
  3 Russell Nielson              BYU                    2.05m      1.99m    6-06.25 
  4 Chase Dalton                 BYU                    2.08m     J1.99m    6-06.25 
  5 Xavier Baker                 UTEP                   2.00m      1.94m    6-04.25 
  5 Kevin Nielsen                BYU                    1.96m      1.94m    6-04.25 
  7 Andrew Galbraith             Northwest Na           1.85m      1.79m    5-10.50 
 -- Anthony Belcher              Boise State                          NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
       Venue: ! 5.71m  2/7/2004    Tommy Skipper, Oregon                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Victor Weirich               BYU                    5.40m      5.50m   18-00.50 
  2 Paul Litchfield              Glory                  5.51m      5.35m   17-06.50 
  3 Tyler Brown                  BYU                    5.00m      4.90m   16-00.75 
  4 Austin Ouderkirk             Oregon                 5.10m     J4.90m   16-00.75 
  5 Dakotah Keys                 Oregon                 4.75m      4.75m   15-07.00 
  6 Coulter Neves                Unattached -                      4.60m   15-01.00 
  6 Brayden Bringhurst           BYU                    5.10m      4.60m   15-01.00 
  8 Nathan Balcirak              Unattached B           4.70m      4.45m   14-07.25 
  9 Kurt Felix                   Boise State            4.35m      4.30m   14-01.25 
 10 Taylor Shields               Northwest Na           3.95m      3.85m   12-07.50 
 -- Alejandro Maldonado          UTEP                   4.45m         NH            
 -- Chris Manuele                Unattached B           4.88m         NH            
 -- Landon Blanchard             Boise State                          NH            
 
Men Long Jump
==========================================================================================
       Venue: ! 7.84m  1/26/2008   Luis Riviera-Morales, Arizona               
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trevor Ferguson              Oregon                 7.00m      7.01m   23-00.00 
  2 Bryson Strupp                BYU                    7.16m      6.64m   21-09.50 
  3 Andres Estrada               UTEP                   7.02m      6.58m   21-07.25 
  4 Donovant Grant               UTEP                   7.35m      6.49m   21-03.50 
  5 Kenny Roseman                Boise State            7.30m      6.48m   21-03.25 
  6 Joshua Weirich               BYU                    6.57m      6.45m   21-02.00 
  7 Buddy Cranford               BYU                               6.39m   20-11.75 
  8 Kyle Mills                   BYU                    7.00m      6.33m   20-09.25 
  9 Isaac Robison                BYU                    6.43m      6.05m   19-10.25 
 10 Daniel Parker                Northwest Na           5.35m      5.49m   18-00.25 
 11 Micah Spatz                  Unattached -           6.90m      5.35m   17-06.75 
 
Men Triple Jump
==========================================================================================
       Venue: ! 16.63m  2/7/2004    Lejuan Simon, L S U                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trevor Ferguson              Oregon                14.75m     14.57m   47-09.75 
  2 Kyle Mills                   BYU                   14.54m     14.35m   47-01.00 
  3 Tyler Pinkney                Oregon                14.85m     14.32m   46-11.75 
  4 Caleb Kruse                  Oregon                14.70m     13.74m   45-01.00 
  5 Stephen Larlee               Northwest Na          14.39m     13.42m   44-00.50 
  6 Andres Estrada               UTEP                  14.50m     13.25m   43-05.75 
  7 Daniel Parker                Northwest Na          12.18m     12.11m   39-08.75 
 
Men Shot Put
==========================================================================================
       Venue: ! 21.00m  2/29/2008   Russ Winger, Idaho                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Matt Dudley                  UTEP                  17.00m     16.95m   55-07.50 
  2 Chase Sexton                 Boise State           16.56m     16.85m   55-03.50 
  3 Colby Barber                 BYU                   17.42m     15.93m   52-03.25 
  4 Greg Cruise                  Northwest Na          13.80m     14.09m   46-02.75 
  5 Joe Stull                    BYU                   14.10m     13.76m   45-01.75 
  6 Reid White                   Northwest Na          13.84m     12.82m   42-00.75 
  7 Greyson Kilgore              Northwest Na          11.95m     12.31m   40-04.75 
  8 Chase Dalton                 BYU                              12.14m   39-10.00 
  9 Buddy Cranford               BYU                              12.00m   39-04.50 
 10 Brad Hammer                  Northwest Na          12.70m     11.27m   36-11.75 
 11 Joshua Weirich               BYU                   10.69m     11.06m   36-03.50 
 12 Isaac Robison                BYU                   10.77m     11.00m   36-01.25 
 13 Kevin Nielsen                BYU                   10.60m     10.45m   34-03.50 
 14 Tim Greene                   Northwest Na          11.16m     10.39m   34-01.25 
 15 Mark Wade                    Northwest Na          11.56m     10.05m   32-11.75 
 -- Jesse Korb                   Northwest Na          14.13m       FOUL            
 
Men Weight Throw
==========================================================================================
       Venue: ! 25.28m  2/4/2005    Libor Charfreitag, Mizuno                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trevor Kraychir              Boise State           20.50m     19.80m   64-11.50 
  2 Greg Skipper                 Oregon                17.00m     17.09m   56-01.00 
  3 Demetris Elia                UTEP                  17.50m     16.25m   53-03.75 
  4 Joe Stull                    BYU                   15.39m     14.68m   48-02.00 
  5 Jesse Korb                   Northwest Na          13.96m     14.20m   46-07.25 
  6 Greg Cruise                  Northwest Na          13.80m     13.94m   45-09.00 
  7 Reid White                   Northwest Na          13.00m     13.11m   43-00.25 
  8 Elmer Williams               Northwest Na          14.12m     12.91m   42-04.25 
  9 Matt Silva                   Northwest Na          12.40m     12.10m   39-08.50 
 10 Brad Hammer                  Northwest Na          12.50m      9.29m   30-05.75 
UTEP Athletics