MINERS
Miners To Compete in Frank Sevigne Husker Invitational This Weekend

Head Coach Bob Kitchens

Head Coach Bob Kitchens

Jan. 29, 2008

The UTEP track and field teams will participate in the 33rd Annual Frank Sevigne Husker Invitational this weekend at the Bob Devaney Sports Center Indoor Track in Lincoln, Neb.

Joining UTEP in the 18-team field will be Arizona, Baylor, Drake, Florida State, Illinois (men), Iowa State, Kansas, Kansas State, Louisiana Tech, Minnesota (men), Missouri Southern, Nebraska-Kearney, Nebraska-Omaha (women), South Dakota, UCF, UT Arlington and Washington State.

The meet starts Friday with multi-events beginning at noon CST, field events at 5 p.m. and running events at 6 p.m. Saturday's schedule features multi-events starting at 10 a.m., running events at 1:45 p.m. and field events at 2 p.m.

The Miners opened their indoor season last weekend at the Texas Tech Invitational in Lubbock, with four athletes winning events -- Dimitrios Fylladitakis (men's weight throw), Nelly Tchayem (women's triple jump), Keisha Walkes (women's shot put) and Kelly Young (women's 800 meters).

Tchayem, who has the second-best triple jump in the nation at 13.28m (43-7) this season, will be up against defending meet champion Crystal Manning of Kansas this weekend.

Walkes' throw of 15.65m (51-4 1/4) in the shot put last weekend currently rates 13th in the country.

UTEP Competitors Schedule For Frank Sevigne Husker Invitational

Friday, Feb. 1
5 p.m. - women's weight throw (Nina Schvedoff, Keisha Walkes) followed by men's weight throw (Dimitrios Fylladitakis, Hans Eriksson)
6 p.m. - women's long jump (Nelly Tchayem)
6 p.m. - men's long jump (Carlos Montijo, Daniel Lujan)
6 p.m. - women's 60 high hurdles prelims (Quashanda Welch)
6:13 p.m. - men's 60 high hurdles prelims (William Dodd, Daniel Lujan)
6:26 p.m. - women's 60 meter dash prelims (Halimat Ismaila, Quashanda Welch)
6:36 p.m. - men's 60 meter dash prelims (Ronalds Arajs, Donald Buckram, Anderson Mutegi)
6:58 p.m. - women's 400 meter prelims (Asia Cunningham, Shalaiyah Sommervillle)
7:14 p.m. - men's 400 meter prelims (Saul Adame, Barry Bighorn, Elias Koech)
7:45 p.m. - men's 200 meter prelims (Barry Bighorn)
8 p.m. - women's 5,000 meters (Laura Clarke, Crystal Garcia, Brissia Montalvo, Yadira Salazar)
8:20 p.m. - men's 5,000 meters (Patrick Mutai)

 

 

Saturday, Feb. 2
1:50 p.m. - women's mile run (Delia Cesar, Jepchirchir Kigen)
2 p.m. - women's high jump (Teresa Contreras)
2 p.m. - women's triple jump (Tchayem)
2 p.m. - women's shot put (Walkes)
2:16 p.m. - women's 400 meters consolation final
2:21 p.m. - men's 400 meters consolation final
2:35 p.m. - men's 600 yard run (Daniel Lujan, Joshua Short)
2:46 p.m. - men's 800 meters (Aggrey Chirchir, Dominic Tanui)
3:21 p.m. - women's 3,000 meters (Megan Chojnacki)
3:32 p.m. - men's 3,000 meters (Japheth Ng'ojoy)
4 p.m. - women's 60 high hurdles consolation final
4:04 p.m. - women's 60 high hurdles final
4:10 p.m. - men's 60 high hurdles consolation final
4:14 p.m. - men's 60 high hurdles final
4:20 p.m. - women's 60 meter dash consolation final
4:23 p.m. - women's 60 meter dash final
4:26 p.m. - men's 60 meter dash consolation final
4:30 p.m. - men's 60 meter dash final

All times CST

UTEP Athletics