MINERS
2011 Roster
Coaches 


Men
NAMEEVENTCLHOMETOWN (LAST SCHOOL)
adeniyan sujiSuji AdeniyanSprints5JRLagos, Nigeria (University of Lagos)
chirchir justiceJustice ChirchirDistance5JREldoret, Kenya
davis michaelMichael DavisSprints1FREl Paso, Texas (Parkland)
dillihunt leonLeon DillihuntSprints1FRCompton, Calif. (Dominguez)
edwards miguelMiguel EdwardsSprints/Jumps1FREl Paso, Texas (Irvin)
estrada andresAndres EstradaJumps1FREl Paso, Texas (Franklin)
fylladitakis dimitriosDimitrios FylladitakisThrows7SRChania, Crete, Greece (4th High School of Chania)
garcia jacobJacob GarciaSprints1FREl Paso, Texas (Montwood)
gardea solomonSolomon GardeaDistance3SOEl Paso, Texas (Chapin High School)
hamm shaneShane HammSprints5JREl Paso, Texas (Burges)
kepple justinJustin KeppleThrows7SREl Paso, Texas (Texas)
kock curtisCurtis KockSprints5JRCuraçao, Netherlands-Antilles
koskey abelAbel KoskeyDistance1FREldoret, Kenya
menjo robertRobert MenjoDistance5JREldoret, Kenya (El Paso Community College)
mutegi andersonAnderson MutegiSprints7SRMeru, Kenya (Ikuu Secondary School)
olsson richardRichard OlssonThrows7SRKarlstad, Sweden (Alukullegymnasiet)
ramos ericEric RamosMultis7SRLihue, Hawaii (NM State)
rotich elkanaElkana RotichDistance3SOEldoret, Kenya
wright anthonyAnthony WrightSprints/Jumps3SOGermersheim, Germany (Lakes)

Women
NAMEEVENTCLHOMETOWN (LAST SCHOOL)
abinuwa enduranceEndurance AbinuwaSprints5JRSapele Delta State, Nigeria (Federal Polytechnic Idah)
alexander terranTerran AlexanderThrows7SRDel Rio, Texas (Oliver Wendell Holmes High School)
apodaca amandaAmanda ApodacaJumps7SREl Paso, Texas (Doane College)
chepsat gladysGladys ChepsatDistance1FREldama Ravine, Nigeria (Moi Forces Lanet)
chumba gladysGladys ChumbaDistance5JRKapsabet, Kenya (South Plains College)
crain rebeccaRebecca CrainMiddle Distance5JREl Paso, Texas (UTSA)
del pino magenMagen Del PinoSprints5JRFresno, Calif. (Central Arizona CC)
ekai jacklineJackline EkaiMiddle Distance1FRNairobi, Kenya (Ndururumo)
garcia karinaKarina GarciaDistance3SOMexico City, Mexico (Universidad Tecnologico Milenio)
garcia kathyaKathya GarciaDistance5JRMexico City (Preparatoria 7)
hernandez lidiaLidia HernandezThrows1FREl Paso, Texas (EPCC)
kimaiyo risperRisper KimaiyoDistance5JRIten, Kenya (Sing'ore Girls School)
macauley lauraLaura MacauleyThrows5JRPort Alberni, B.C., Canada (Alberni District)
menez marineMarine MenezPentathlon5JRLesquin, France (University of Lille)
niare takoTako NiareJumps5JRCergy, France (Lindenwood University)
pulido amandaAmanda PulidoThrows5JREl Paso, Texas (Austin High School)
stewart kitriaKitria StewartDistance5JRBaltimore, Maryland (Mergenthaler Senior Vocational)
wade brandiBrandi WadeMultis3SOEl Paso, Texas (Prairie View A&M)
wessman annaAnna WessmanJavelin5JRVaxjo, Sweden (Katedral Skolan)

Coaches

Mika Laaksonen - Head Coach
Paul Ereng - Head CC Coach/Associate Head Coach Track & Field
Leon Settle - Assistant Coach - Sprints
Althea Johnson - Assistant Coach - Sprints
Kebba Tolbert - Assistant Coach - Jumps/Hurdles
Pedro Lopez - Graduate Assistant

UTEP Athletics