MINERS
2009 Roster
Coaches 

Men
NAMEEVENTCLHOMETOWN (LAST SCHOOL)
Suji AdeniyanSprintsFRLagos, Nigeria (University of Lagos)
Eirick AllenJumpsFREl Paso, Texas (Minnesota-Crookson)
Ronalds ArajsSprintsJRRiga, Latvia (Cathedral [Texas] H.S.)
Aggrey ChirchirDistanceJRKapsabet, Kenya (Univ. of Nairobi)
Justice ChirchirDistanceFREldoret, Kenya
William DoddHurdlesSRHurst, Texas (Trinity H.S.)
Hans ErikssonThrowsJRTorsby, Sweden (Stjerneskolan)
Dimitrios FylladitakisThrowsSOChania, Crete, Greece (4th High School of Chania)
Justin KeppleThrowsSOEl Paso, Texas (Texas)
Dominic Kiprono TanuiMiddle DistanceSRKapsabet, Kenya (Mother of Apostles Seminary)
Curtis KockSprintsFRCuraçao, Netherlands-Antilles
Rodrigo MaldonadoJumpsSOTorreon, Mexico (Tecnologico de Monterrey-Laguna)
Daniel MartinSprintsJRCarrollton, Texas (Tyler Junior College)
Carlos MontijoSprintsJREl Paso, Texas (Franklin H.S.)
Anderson MutegiSprintsSOMeru, Kenya (Ikuu Secondary School)
Nicodemus Ng'etichDistanceJRKapsabet, Kenya (Kaptel H.S.)
Omololu OgunlanaSprintsSRHouston, Texas (Hightower High School)
Cesar RamirezMulti-EventsSOEl Paso, Texas (Texas)
Joshua ShortHurdlesSOEl Paso, Texas (Hanks High School)
Dominic TanuiMiddle DistanceSRKapsabet, Kenya (Mother of Apostles Seminary)
Alex van der MerweThrowsSRExeter, United Kingdom (Bath Spa Univ.)
Michael WheelrightMiddle DistanceFREl Paso, Texas (Montwood High School)
Women
NAMEEVENTCLHOMETOWN (LAST SCHOOL)
Endurance AbinuwaSprintsFRSapele Delta State, Nigeria (Federal Polytechnic Idah)
Terran AlexanderThrowsSODel Rio, Texas (Oliver Wendell Holmes High School)
Amanda ApodacaJumpsSOEl Paso, Texas (Doane College)
Delia CesarDistanceSREl Paso, Texas (Eastwood High School)
Kendra ChambersSprintsFREl Paso, Texas (Hanks HS)
Megan ChojnackiDistanceSRWaukesha, Wis. (Waukesha South H.S.)
Terry ContrerasJumpsJRLaredo, Texas (R&T Martin)
Siobhian CrainSprintsRS JREl Paso, Texas (Maxine Silva Health Magnet)
Asia CunninghamSprintsSOMiami, Florida (Miami Northwestern)
Kathya GarciaDistanceSOMexico City (Preparatoria 7)
Jepchirchir KigenDistanceRS SOEldoret, Kenya (Archbishop Njenga Girls)
Risper KimaiyoDistanceFRIten, Kenya (Sing'ore Girls School)
Laura MacauleyShot PutFRPort Alberni, B.C., Canada (Alberni District)
Gladys NwaubaniSprintsJRUmuahi, Nigeria (Afugiri Girls Secondary School)
Blessing OkagbareJumpsJRSapele, Nigeria (Delta State University)
Amanda PulidoThrowsSOEl Paso, Texas (Austin High School)
Chasity RossHurdlesJRColumbus, Miss. (Columbus H.S.)
Shalaiyah SommervilleSprintsJRBaltimore, Maryland (Hampton University)
Kitria StewartDistanceFRBaltimore, Maryland (Mergenthaler Senior Vocational)
Anna WessmanJavelinFRVaxjo, Sweden (Katedral Skolan)

Coaches

Bob Kitchens - Head Coach
Paul Ereng - Head CC Coach/Assistant Coach - Distance
Althea Johnson - Assistant Coach - Sprints
Mika Laaksonen - Assistant Coach - Throws
Kebba Tolbert - Assistant Coach - Jumps/Hurdles
Maricarmen Vizcaino - Graduate Assistant

UTEP Athletics