MINERS
2008 UTEP Track & Field Roster




Coaches 

Men
NAMEEVENTCLHOMETOWN (LAST SCHOOL)
Ronalds ArajsSprintsSORiga, Latvia (Cathedral [Texas] H.S.)
Barry BighornSprintsFRCulbertson, Montana (Culburtson High School)
Donald BuckramSprintsSOCopperas Cove, Texas (Copperas Cove HS)
Aggrey ChirchirDistanceSOKapsabet, Kenya (Univ. of Nairobi)
William DoddHurdlesSRHurst, Texas (Trinity H.S.)
Steve DouglasMulti-EventsJRAnaheim, Calif. (Loara HS)
Hans ErikssonThrowsSOTorsby, Sweden (Stjerneskolan)
Dimitrios FylladitakisThrowsFRChania, Crete, Greece (4th High School of Chania)
Mickael HananyJumpsSRCergy, France (SMU)
Dominic Kiprono TanuiDistanceJRKapsabet, Kenya (Mother of Apostles Seminary)
Elias KoechDistanceSRIten, Kenya (St. Patrick's H.S.)
Daniel LujanMulti-EventsJREl Paso, Texas (Montwood)
Carlos MontijoSprintsSOEl Paso, Texas (Franklin H.S.)
Patrick MutaiDistanceSREldoret, Kenya (Saos H.S.)
Anderson MutegiSprintsFRMeru, Kenya (Ikuu Secondary School)
Nicodemus Ng'etichDistanceSOKapsabet, Kenya (Kaptel H.S.)
Japheth Ng'ojoyDistanceSRKapsabet, Kenya (Kaptumpo Boys)
Joshua ShortHurdlesFREl Paso, Texas (Hanks High School)
Alex van der MerweThrowsSRExeter, United Kingdom (Bath Spa Univ.)
Women
NAMEEVENTCLHOMETOWN (LAST SCHOOL)
Terran AlexanderHurdlesFRDel Rio, Texas (Oliver Wendell Holmes High School)
Happy Mary BaciaJROttawa, Ontario (St. Lawrence University)
Delia CesarDistanceJREl Paso, Texas (Eastwood High School)
Megan ChojnackiDistanceSOWaukesha, Wis. (Waukesha South H.S.)
Laura ClarkeDistanceSROttawa, Ontario (St. Lawrence University)
Terry ContrerasJumpsSOLaredo, Texas (R&T Martin)
Siobhian CrainSprintsJREl Paso, Texas (Maxine Silva Health Magnet)
Asia CunninghamDistanceFRMiami, Florida (Miami Northwestern)
Crystal GarciaDistanceJREl Paso, Texas (El Paso Community College)
Halimat IsmailaSprintsSRIlorin, Nigeria (McKendree College)
Jepchirchir KigenDistanceSOKenya
Brissia MontalvoDistanceFREl Paso, Texas (Del Valle High School)
Gladys NwaubaniSOUmuahi, Nigeria (Afugiri Girls Secondary School)
Blessing OkagbareJumpsSOSapele, Nigeria (Delta State University)
Amanda PulidoThrowsFREl Paso, Texas (Austin High School)
Chasity RossHurdlesSOColumbus, Miss. (Columbus H.S.)
Yadira SalazarDistanceSOLos Angeles, Calif. (Doane College)
Nina SchvedoffThrowsSRJärvenpää, Finland (Mäkelänrinne Sports H.S.)
Shalaiyah SommervilleSprintsSOBaltimore, Maryland (Hampton University)
Nelly TchayemJumpsSRJoinville-le-Pont, France (Saint Pierre)
Keisha WalkesThrowsSRSt. Lucy, Barbados (Missouri State Univ.)
Quashanda WelchSprintsSRHouston, TX (Texas Southern Univ.)
Kelly YoungDistanceSRLisarow, Australia (Univ. of Hawaii)


Coaches

Bob Kitchens - Head Coach
Paul Ereng - Head CC Coach/Assistant Coach - Distance
Amy Henry - Assistant Coach
Mika Laaksonen - Assistant Coach - Throws
Calvin Robinson - Assistant Coach - Jumps/Multi-Events
Maricarmen Vizcaino - Graduate Assistant

UTEP Athletics